Şubesiz Bankalar – Şubesiz Bankacılık – Masrafsız Bankalar Hangileri

2019 Kredi Kartı Aidatı (Masrafı) Yasal Mı?

26.12.2018
2019 Kredi Kartı Aidatı (Masrafı) Yasal Mı?

Kredi kartlarından alınan aidat ücretleri, kişilerin canlarını yakmakla beraber, bireyler 2019 kredi kartı aidatı yasal mı sorusuna yanıt aramakta. Zira kart masrafı BBDK tarafından resmi olarak farklı adlar ile verilmeye başlandı.

Kredi Kartımdan Masraf Alınmış

Kredi kartı aidatları kredi kartına sahip olan tüm kullanıcılardan alınmaktadır. Eskiden yapılan şikayetler neticesinde bankaların aldığı kart aidatları konusunda yeni düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre bankalar aidat alabilir, ancak tüketicileri koruma kapsamında çıkartılan düzenlemede müşteriler aidat ödedikleri kartları iade ederek yerine aynı kartın aidatsız olanını alabilir. Yani yalpan yeni düzenleme ile birlikte bankaların aidatsız kredi kartı sunması zorunlu kılındı. Bu da yeni kredi kartı çıkarmak isteyen müşteriler için büyük kazanç anlamına gelmekteydi.

Bankalar bazı durumlarda müşterilerinden yeni düzenlemeye göre hiçbir şekilde aidat talep edemezler, bu şartlar şunlardır;  sanal kartlardan aidat talep edilmez, ilk kullanımı yapılmayan yani açılmamış olan kredi kartlarından aidat talep edilmez, 180 gün boyunca hiçbir şekilde kullanılmayan kredi kartları olmak üzere bu şartları taşıyan müşterilerden aidat talep edilemez.

Kredi Kartı Aidat Kesintisi

Aidat ödememek ve aidat parasından kurtulmak istiyorsanız, bankanıza başvurarak elinizdeki kartı iade edip yerine aidatsız kredi kartı almanızı tavsiye ederim. Böylece yıllık ödemiş olduğunuz aidat ücretlerinden kurtulmuş olacaksınız.

18 yaş üstü herkesin cüzdanında bulunan kredi kartları günümüzde en iyi ödeme araçları olarak bilinmektedir. Kredi kartlarının yaygın olarak kullanılıyor olması, pek çok kişiye kredi kartı sahip olma arzusu aşılamaktadır. Gerek internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde büyük kolaylık, gerekse sağlamış olduğu özel kampanya ve ürünler ile müşterilerine her zaman farklı avantajlar sunan kredi kartları hayatımızın büyük bir parçası konumundadır.

Bireysel kredi kartları kullanımı son yıllarda oldukça fazla yaygın olarak kullanılıyor olması, kart aidatları konusunu gündeme getirmiştir. Kart aidatları konusunda daha geniş bilgi almak, bankanızın sizden talep etmiş olduğu kart aidatına itiraz etmek için öncelikle bankanızla görüşmeli, ardından tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kart Aidatı Yasal Mı?

Bankalar resmi olarak bu ücretleri alsa da, şikayet ile karşılık verdiğinizde geri almak mümkün. Kart aidatları, tüketici hakem heyeti dahilinde kesin olarak çözüme kavuşur. Bu nedenle kesilen kredi kartı masrafı dekontu, kimlik fotokopisi ve orada a4 kağıdına el yazınız ile dilekçe yazarak teslim etmeniz gerekiyor. Ortalama tüketici hakem heyetlerinin yoğunluğuna göre kart iadesi, 45 gün içinde sonuçlanır.

Kapatılan banka hesaplarına kart iadesi mümkün olup, şubeye giderek ilgili tutarı elden de alabilirsiniz. Eğer banka hesabınız duruyor ise ilgili hesaba kesintisiz olarak geri yatırılacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.