Şubesiz Bankalar – Şubesiz Bankacılık – Masrafsız Bankalar Hangileri

Çek Kırdırma Oranları 2019 (Faturalı Resmi)

05.01.2019
Çek Kırdırma Oranları 2019 (Faturalı Resmi)

Bankalar veya faktöring şirketlerinden çek kırdırma yapılabiliyor. Ancak bu gibi şirket veya bankalar, çek kırdırma oranları 2019 faizlerini merak edebilir. Zira bu gibi oranlara göre bireyler ve şirketler tercihlerine yön vermekte. Bildiğiniz gibi her çek kırdırma aşamasında bankalar veya firmalar, çek kırdırma masrafı adı altında kesinti söz konusudur. Ancak bu masrafların azami olması için firmalar ile görüşerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Ticaretle içli dışlı olan pek çok kişinin bildiği hatta ilgilenmeyen kişilerin bile kulak aşinalığı olduğu çekler iş dünyası için oldukça önemli ve vazgeçilmez evraklardır. Ticari faaliyetler sırasında kullanılan ve ödeme yöntemi yerine geçen çekler ticaretteki iş yükünü hafiflettiği bilinmektedir.

Çek Kırdırma Oranları

Çek nedir kısaca bundan bahsedelim öncelikle; Ticari faaliyet yürüten bir işletmenin ya da kişilerin bankalara çekin üstünde yer alan tarihte çek sahibine ödeme yapması konusunda bir emir anlamına gelir. Çek almış olan kişi çekin üzerindeki tarihte ilgili bankadan parasını alacak anlamına gelmektedir. Çeklerin üzerinde yazan tarihte ilgili bankadan paraya dönüşmesini beklemek istemeyen kişiler ya da ticari işletmeler çekleri vadesinden önce bozdurmak mümkün. Bu tür yapılan işlemlere çek kırdırma adı verilmektedir.

Çeklerin vadeleri genellikle uzun süreli olmaktadır. Bu vadeler kişinin ticari yaşamını oldukça olumsuz şekilde etkilemesi söz konusudur. Sıcak paraya ihtiyacı olan ticari işletmeci çekin vadesini beklenmemesi durumda kırdırma işlemine gider. Çek kırdırma işlemleri sırasında çek sahibi bir takım sorumlulukları almalıdır. Bunların en başında çek kırdırma işleminde bankaların alacağı %4 ile 7 arası miktarı bankaya vermelidir. Ya da faktöring firmalarının sunduğu %4 ya da 5 oranında miktarı yine çeki kıran kişiye vermekle yükümlüdür. Bu şartı kabul etmeyen kişiler vadesini beklemek zorunda kalmaktadır. Eğer acil paraya ihtiyacı olan kişiler varsa çoğunlukla bu yönteme başvurulmaktadır. 100 bin lira alacağı olan kişi ortalama 4 bin ila 7 bin arası miktarı erken kırdırdığı için bankaya ödemek zorunda kalabilmektedir. Bu tür dezavantajları vardır.

Banka Çek Kırdırma Oranları

Çek kırdırma işlemi bankalar ya da faktöring firmaları tarafında yapılır. Kişinin banka ya da faktöring firmasının belirlediği yüzdelik dilime onay vermesi üzerine çek paraya dönüşür. Çek kırdırma aşamasında bilinmesi gereken bir takım hususlar bulunuyor. Bunlara baktığımızda güvenli olan şirketlere yönelmek daha mantıklıdır zira bankalara oranla, onların kesinti oranı daha düşüktür. KDV dahilinde fiş veren kurumlar ile irtibata geçilmesi daha da mantıklı olacaktır. Fatura kesme işlemini kendisi yapan firmalar ile konuşarak, konu hakkında net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çekin güvenliği için bazı firmalar sizlerden resmi evraklar talep edebilir. İllegal çek kırdırma işlemine maruz kalmamak adına temennimiz güvenilir ve resmi olan kanallar ile irtibata geçmenizdir. Sizlerde faturalı çek kırdırma oranları veren kurumlar ile görüşmeniz gerekmekte.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.