Şubesiz Bankalar – Şubesiz Bankacılık – Masrafsız Bankalar Hangileri

Provizyon Alınamadı Nedir? Çözümü Nasıl Yapılıyor?

03.09.2019
Provizyon Alınamadı Nedir? Çözümü Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartından provizyon alınamadı hatası alanlar kolayca ve hızlı çözümünü bilmek isteyebilir. Banka kartından provizyon alınamamasının sebeplerini bilmeniz, konu hakkında acil müdahale yapma şansını doğurmakta. Bununla beraber sadece banka veya kredi kartı olmamakla beraber, ininal provizyon alınamadı hatası da söz konusu. Burada dikkat edilmesi gerekenlere bakmak istersek; provizyon hatasını çözmek için yapılabilecekler aşamasında nelerin yapılması gerektiğini bilmeniz olacaktır.

Kredi Kartından Provizyon Alınamaması ve Çözümü

Kredi kartları, hem internetten alışveriş yaparken hem de nakdin yetmediği durumlarda tüketicinin imdadına yetişen bir ödeme sistemi olmuştur. Eskiden senetle yapılan taksitli alışverişlerin yerini, günümüzde kredi kartları almış ve taksitli alışveriş için de tercih edilmeye başlanmıştır. Bazen alışveriş anında pos cihazında, bazen de sonradan yapılan işlemle taksitlendirme işi mümkün hâle gelmiştir. Hatta kredi kartından nakit çekme olanağı bile bulunmaktadır.

Kredi kartları bir çözüm yolu olsa da, bazen sorunlarla karşılaşılması da mümkündür. Yetersiz bakiye, yıllık alınan kart ücretleri, internete veya banka sistemlerine bağlı olarak çekim yapılamaması, siber suçlar, kredi kartı ödemesinin düşünülmeden yapılan harcamalar ve dahası… Bu tip konulardan birisi de kredi kartından provizyon alınamamasıdır.

“Provizyon Alınamadı” veya “Kredi Kartından Provizyon Alınamadı”

İnternet üstünden yapılan alışverişlerde de fiziki pos cihazlarında okutularak yapılmaya çalışılan alışverişlerde de kimi zaman bazı hatalar ve bunlara ilişkin uyarılar alınabilmektedir. “Yetersiz bakiye” ve benzeri durumlardan birisi de provizyonla ilgilidir. Genellikle ya “Provizyon Alınamadı” ya da “Kredi Kartından Provizyon Alınamadı” şeklinde bir hata uyarısı şeklinde karşılaşılır.

Provizyon Alınamadı Çözüm Yolları

Provizyon, “sağlamak” demektir ve bankacılıkta kullanılan bir terim olarak kredi kartının istenen tutarı sağlayıp sağlayamadığı bilgisine provizyon vermek veya provizyon vermemek denilmektedir. Herhangi bir nedenle işleminiz onaylanmadığında, kartınızdan ödeme sağlanamamışsa provizyon alamamış olursunuz.

Kartınızdan bu sağlama işleminin, yani provizyonun alınamamasına farklı nedenler yol açabilmektedir. En sık karşılaşılan durum, son kullanma tarihi geçmiş olan kartlarla yapılmaya çalışılan alışverişlerdir. Her kredi kartında, tıpkı banka kartlarında olduğu gibi ay ve yıl bilgisi yer alır. Örneğin kartınızın önün 11/19 ifadesi varsa, kartınızın 2019 Kasım tarihine kadar kullanabileceğinizi; ancak Kasım ayından itibaren kullanamayacağınızı anlarsınız.

Son kullanma tarihi geçmiş olan kartlardan başka, ayrıca kart numarasını girdiğiniz alışverişlerde de tek hane hatası bile provizyon verilmemesine neden olmaktadır. İnternet alışverişlerinde girdiğiniz kart numarasındaki tek hata, provizyona engel olmaktadır.

Provizyon Almanın Yolları

Alışverişinizde provizyon alabilmenin birkaç yolu vardır ve bu yolların tamamı, öncelikle provizyonun neden alınamadığını anlamakla ilgilidir. İlk tercihiniz, kredi kartınızın limitini kontrol etmek olacaktır. Şayet limitiniz alışveriş tutarıyla aynı ya da daha yüksekse, kartınızın son kullanma tarihini kontrol edebilirsiniz. Şayet internetten alışveriş yapıyorsanız, önce girmiş olduğunuz tüm bilgileri tek tek kontrol etmeli ve herhangi bir yanlışlık görmüyorsanız internet alışverişine açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İnternet alışverişine açık olmasına rağmen bu hatayı almışsanız, bu kez harcama limitini gözden geçirmelisiniz. Örneğin kredi kartınızın kullanılabilir güncel limiti 2,500 TL ve siz internetten 530 TL’ye bir ayakkabı almaya çalışıyor; ancak hatayla karşılaşıyorsunuz. İnternetten alışveriş limitiniz 500 TL olabilir. Bu limit, kullanılabilir güncel limitinizden bağımsızdır. Bu limiti 530 TL’ye çıkardığınızda alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.