Hibe

Hayvancılıkta Hibe Verilen İller

Destek destekli hayvancılık hibeleri 2016 yılı içerisinde verilmeye başlandı ve devam ediyor. Küçükbaş veya büyükbaş hayvancılığı yapmak isteyen vatandaşlarımız hayvan alımlarında %80 , yeni kurulacak tesisler içinse %50 destek programından yararlanabilecekler.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP bünyesindeki projelere göre verilen bu krediler tarım köyişleri bakanlığı’nın ve kosgeb genç çiftçi desteklerinden farklıdır. Bu desteklenen bölgeleri daha yüksek hibe programlarının uygulanacağı başlıca bir destek tipidir.

Alınan karara göre aşağıdaki belirtilen illerde yaşayan kişiler için , hayvan alımlarında büyükbaş hayvancılık için minimum 10 baş anaç, maksimum 49 baş anaç kapasitesi bulunan, küçükbaş hayvancılık için minimum 100 baş anaç,maksimum 200 baş anaç kapasitesi bulunan yeni ahır ve ağıl yapılması, tadilatı ve teknik kapasitelere uygun damızlık erkek boğa,koç,teke alımlarına hibe destekleri verilecek.

Bu destekler hayvan alımları için %80 , ağıl ve ahır yapımı için %50 oranlarında olacaktır. Yani örnek vermek gerekiyor 100 bin lira tutacak hayvan alımlarınızın 80 bin liralık kısmı hibe olacaktır.

Hibe Verilen İller

Türkiye geneli 35 ilde verilmeye başlanan hibe programlarına dahil olan yani hayvancılık hibesi verilen iller şöyle;

Doğu Anadolu Bölgesi
Ağrı,Ardahan,Bingöl,Bitlis,Erzincan,Elazığ, Erzurum,Hakkari, Iğdır, Kars,Malatya,Muş,Tunceli ve Van.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Adıyaman,Batman,Diyarbakır,Gaziantep,Kilis, Mardin,Siirt,Şanlıurfa ve Şırnak.

Konya Ovası Bölgesi
Konya,Karaman,Niğde ve Aksaray.

Doğu Karadeniz Bölgesi
Samsun,Ordu,Giresun,Trabzon,Rize,Artvin,Bayburt ve Gümüşhane.

Kimler Hayvancılık Hibesinden Yararlanacak ?

Karar kapsamında gerçek ve tüzel kişilerce hazırlanacak proje doğrultusunda kurulacak işletmelere sadece bir kez hibe programından yararlanma hakkı verilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılacak uygulama tebliğinde karar verilecek. Projesi onaylanan ve projesinden belirtilen süre için gerekli teknik işleri tamamlayan işletmeler hibe programından yararlanacak.

Kaynak: Kredi ve Hibeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/subesizbankalar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/subesizbankalar/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110