Banka İşlemleriKrediler

Kredi Çekme Şartları Nelerdir? Kimler Kredi Çekebilir?

Kredi çekme şartları, kredi kullanmak isteyen bireyler için belirtilen, bankanın talep ettiği kriterlerdir. 2008 yılında yaşanan mortgage krizinden önce herkes kolayca kredi ve kredi kartı alabiliyordu, gelir belgesi veya kredi notu gibi faktörler çok önemli değildi. Ancak 2008’ten sonra çıkarılan yasaya göre, resmi olarak gelir elde etmeyen ve kredi notu düşük olan bireyler bankalardan kredi alamamaktadırlar. Peki kredi çekme şartları, resmi olarak nedir? Bankalardan kredi çekebilmek için ne gibi şartlar gerekmektedir?

Kredi Çekme Şartları Nelerdir? Kimler Kredi Çekebilir? Banka İşlemleri Krediler
Kredi Çekme Şartları Nelerdir? Kimler Kredi Çekebilir?

Kredi Çekme Şartları

  • Gelir elde ediyor olmak
  • Kredi taksitlerini ödeyebilecek miktarda para kazanabiliyor olmak.
  • Kredi notu
  • Sigortalılık

Gelir Elde Ediyor Olmak

Kredi şartlarıarasından ilki ve haliyle en önemlisi bir gelirinizin olması gerekmektedir. Aldığınız borçları ödeyebilmek için bir gelir elde ediyor olmanız gerekir değil mi? Bankaların da kredi için aradığı ilk şartlardan biri gelir elde ediyor olmaktır. Eğer gelir elde etmiyorsanız, bankalardan kredi çekemezsiniz. Elde ettiğiniz gelir resmi ve kanıtlanabilir olmalıdır. Tüm bu koşullar dışında bankalardan kredi almak pek olası değildir. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa, gelir belgeniz yoksa bankalardan kredi alamazsınız. Ticaretle uğraşan bireylerinde muhasebecisinden son bir yıla ait gelir dokümanını çıkarması gerekmektedir. 

Kredi Taksitlerini Ödeyebilir Durumda Olmak

Bankalar kredi verirken, vereceği kredinin taksitlerinin aylık gelirin iki katından fazla olmamasına dikkat eder. Örnek vermek gerekirse, aylık 4 bin lira taksiti olan bir krediyi alabilmek için, en az 8 bin lira gelir elde ediyor olmanız gerekir. Yani, aylık 5 bin lira geliri olan bireyin 4 bin lira taksit ödemesi mümkün değildir.

Kredi Notu

Kredi çekme şartları arasından bankaların baktığı bir diğer kriter ise sizin kredi notunuzdur. Bankalardan kredi alabilmek için en önemli şartlardan biri de kredi notudur. Kredi notu aktif borç ödeme alışkanlığınızı ölçen finansal bir enstrümandır. Daha önce borçlarınızı aksatmış olmanız, adınıza icra kaydı oluşturulması, yüksek borca sahip olmanız kredi notunuzu etkileyen çok ciddi faktörlerden biridir, bu nedenle kredi notunuz düşükse, bankalardan kredi alamayabilirsiniz. Genelde bankalar kredi verebilmek için en az 1200-1300 puan kredi notu bekler ve daha altındaki puanlar maalesef kredi alamaz.

Sigortalılık Süresi

Çalışma hayatına yeni başlamış olmanız belki kredi kartı almanızı sağlayabilir, ancak asla kredi almanızı sağlamaz. Kredi alabilmek için bankadan bankaya göre değişebilen oranlarda sigortalılık süresi gerekir. Kimi banka 2 ay sigorta priminin ödenmiş olmasını yeterli bulurken, kimi bankalar ise en az 24 ay sigorta priminin ödenmiş olmasını talep edebilir.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir? Kimler Kredi Çekebilir? yazımızı beğendiyseniz Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Kaynak: paraekstra.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu