Banka İşlemleriHesap İşlemleriKredi Kartları

Kredi Kartı Limitini Ne Kadar Aşabilirim ?

Kredi kartı limitini aşımı hakkında en güncel bilgileri ayrıntılı olarak bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kredi kartlarının bilinçsizce kullanımı birçok maddi problemi de beraberinde getirir. Sonucunu tahmin edemediğiniz işlemlerde öncelikle bilgi verici ekonomi sitelerinden durum hakkında detaylıca bilgi almak ve en doğrusu bankanızın kullanım şartlarını gözden geçirmek son derece faydalıdır.

Kredi kartı limitinin aşılması da bu sonucu belirsiz işlemlerden birisidir.

Şimdi birlikte kredi kartınızın limiti aştığınızda başınıza gelebileceklere bir bakalım;

Hayatımızda elbetteki kredi kartımızın limitini zorladığımız durumlar oluşabilir, bu durumda mecburen limitin üstüne çıkmamız gerekir.

Bankalar bu gibi limit aşım durumları için, özel limit aşım faizleri belirlemiştir. Limitinizi aştığınızda kredi kartınızın normal faiz oranı değil ! özel limit aşım faizleri sizlere uygulanır.

Limit aşım faizleri bankanın kredi kartı sözleşmesinde açıkca ifade edilmek zorundadır, büyük ihtimalle sizin kredi kartı sözleşmeniz de bu faizler belirtilmiştir. Limitinizi aştığınızda öncelikle bu faizle karşılaşacağınızı bilmenizi istiyorum.

Kredi kartınızın limitini aşmadan önce, bankanızın internet sitesinden mutlaka limit aşım faiz uygulamalarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şimdi aşağıda örnek olarak Garanti Bankası’nın limit aşım faizi ile ilgili açıklamasını sizlere göstereceğim.

Gördüğünüz üzere limit aşımlarında bankanın size nasıl bir uygulama yapacağı açıkça ifade edilmiş. Sizde kendi bankanızdan bu açıklamaları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi kartının limiti en fazla ne kadar aşılabilir ?

Kredi kartınızın limit aşımı ile ilgili gerekli açıklamaları okuduktan sonra bu işlemi yapmak istiyorsanız, sizleri biraz daha aydınlatayım;

Yeni yasalar gereğince, mevcut kredi kartı limiti gelirinizin dört katı olmak zorundadır; yani maksimum alacağınız limit gelir x 4 şeklindedir. Şuan kullandığınız limit gelirinizden fazla olabilir, bu yasa öncesinde size tanınmış olduğu içindir, kredi kartı ile ilgili yenileme ve kampanya değişikliği gibi durumlar için bankaya giderseniz bu limite mutlaka düzenleme getireceklerdir. Bu sebeple limitinizin düşmesi söz konusu olabilir.

Bu bilgiden yola çıkarsak, kredi kartımızın limitini en fazla gelirin dört katı şeklinde aşılacağını öngörmemiz yanlış olmaz, yani yasalar doğrultusunda size verilen aşım ve limit seviyesi bu şekilde olacaktır.

Bankaların kredi kartı limit aşımı uyanıklığı !

Sizlere ek olarak birçok tüketicinin ciddi problemler yaşadığı bir konudan bahsedeceğim. Normal şartlar altında limitinizin bittiğinde kartınızın limit yetersiz uyarısı vermesi alışveriş yapamamanız gerekir,

Doğru mu ?

Elbetteki doğru, normalde bu şekilde çalışması gerekir. Fakat son dönemlerde oldukça sıkça karşılaşılan durumlardan biri de, bankaların limit aşımlarına müsaade etmeleridir. Sonuçta eğer böyle bir işlem olacaksa, bu bir opsiyon ile size sunulmalı ve kabul ettiğiniz takdirde limit aşım işlemi gerçekleşmelidir.

Ama işin uyanıklık kısmı burada başlıyor diyebiliriz;

Bankalar sizlere yüksek tutarlı limit aşım faizleri uygulayabilmek adına kredi kartı limitinizi gelirinizin dört katına kadar aşmanıza izin veriyor. Bu sayede bilginiz olmadan alışveriş yapmaya devam ediyor ve ay sonu ekstrenizde limit aşım kabusu ile karşılaşıyorsunuz.

Son dönemlerde bankalar üzerinden uluslararası şikayet forumlarına gelen şikayetlerin geneli bu konu sebebi ile olmuştur. Tüketiciler bilinçsiz alışverişleri sonucu limitlerini aştıklarının farkında olmadan alışverişe devam etmişler, ve sonucunda yüksek faiz uygulamalarına maruz kalmışlardır.

Bu konudan dilinizin yanmaması için önerilerimi dikkate alınız !

Alışveriş öncesi ve sonrası mutlaka limit bilgilerinizi kontrol edin, biliyorsunuz ki artık bankaların tüm işlemlerini mobil olarak takip edebiliyorsunuz.

Teknolojinin bu imkanlarından faydalanın ve mobil bankacılık uygulamalarını telefonunuza yükleyin, bu sayede anlık olarak limit bilgilerinizi kontrol edebilir, alışverişlerinizi bu doğrultu da limitinizi aşmadan yapabilirsiniz.

Eğer herşey bilginiz dahilinde gerçekleşecek olursa; sizden haksız yere kimse para talep edememiş olur, bilgiyi kullanmak tamamen sizin elinizdedir.

Baktınız ki kredi kartı harcamalarınız için limitiniz yeterli gelmiyor ! O zaman limit arttırımı talebinde bulunur ve alışverişlerinizi yeni limitinize göre yaparsınız. Böylece haksız ve uçuk limit aşım faizlerine maruz kalmamış olursunuz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek

Kredi kartı limitlerinizi , ekstrelerini ve hatta dönem için harcamalarınızı dahi kontrol etmeyi unutmayınız ! Yanlış şekilmiş bir tutar, hatalı işlem, bilginiz dahilinde olmayan işlemler gibi durumlardan haberdar olabilmenizin tek kaynağı budur !

Unutmayın ki ! Bilinç bir tüketici olmak, günümüz para tuzaklarından korunmak için temel unsurdur.

Kaynak: Krediler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/subesizbankalar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/subesizbankalar/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110