Banka İşlemleri

Sigortasız Çalışan İşçilerin Hakları Nelerdir?

Sigortasız çalışan işçilerin haklarını aramaları için idari ve yargı yolu açıktır. Bundan dolayı SGK müdürlüklerine ve İş Mahkemelerine gerekli şikayetler yapılabilir.

Ülkemizde her şeyden önce sigortalı çalışmak zorunluluktur. İşçilerin sigortaları, çalışmaya başladıkları tarih itibariyle mutlaka başlamalıdır. Çalışanlar işe alınmaları itibariyle sigortalı olarak işe başlamalıdır. Kişilerin bu hakkı aramaları için tüm idari ve yargı yolları açıktır. Kişi eğer herhangi bir nedenden dolayı sigortasız olarak çalıştırılmışsa idari ve yargı yolları ile tüm haklarını arayabilir.

İdari yolların tüketilmesine gerek kalmadan, yargı yoluna da başvurulması mümkündür. Sigortasız çalışan kişinin başvurması gereken ilk yer, Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleridir. Kişi dilekçe ile yazılı olarak şikayette bulunabilir. Şikayet dilekçesi posta ile veya elden verilebilir. Dilekçede işçinin çalıştığı işyerinin adı, adresi, işverin adı, iş yerinde hangi tarihler arasında çalıştığı, mümkünse SGK sicil numarası gibi belgeler olmalıdır. 

Dilekçe yazılırken sağ alt köşeye mutlaka şikayette bulunan kişinin isme, imzası, TC kimlik numarası, adresi, telefon numarası gibi bilgilerin yazılması gerekmektedir. Şikayet dilekçesi SGK’ya ulaştıktan sonra kontrol memuru, iş yeri ile irtibata geçecektir. Şikayet sahibinin ifadesi alınır. 

Sigortasız İşçinin Hak Arama Yolları

İşçinin çalıştığı süre zarfında şikayette bulunması son derece önemlidir. Çünkü bu süre zarfında gerekli denetimler yapılır. Kontrol memuru tarafından çalışanların tutanakları tutulur ve işçinin sigortasız olarak çalıştığı fiilen ispatlanmış olunur. Sigortasız çalışan işçinin hakları da bulunmaktadır. Bu haklara sahip olabilmek için illaki o iş yerinde çalışıyor olması gerekmez.

İşçi işyerinden ayrıldıktan sonra işyerinden şikayetçi olmuşsa, işler biraz daha zorlaşacaktır. Çünkü kontrol memurunun, sigortasız işçi çalıştırma durumunu tespit etme durumu ortadan kalkmış olacaktır. Bundan dolayı işçilerin çalıştıkları sırada şikayette bulunması daha önemlidir. En azından bu durumdan herhangi bir sonuç çıkacaktır.

İşçi idari yollardan haklarını arayabileceği gibi, İş Mahkemesine başvurarak yargı yolları ile haklarını arayabilir. Böylece hizmet tespit davası açılacaktır. Sigortasız çalışan işçi yargı yolları ile haklarını aramadan yararlanabilir. İşçiler haklarını hukuki yollardan ve hukuki bir şekilde aramaya gayret göstermelidir. 

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu