Banka İşlemleri

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim?

SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim? Emekli olmak istemiyorum yatırdığım primleri nasıl çekerim? sorularına yanıt vermeye çalışacağız

SSK, Bağ-Kur ya da diğer sigorta kollarına yapmış olduğunuz başvurudan itibaren emeklilik süresince bir miktar aylık alırsınız. Fakat eğer emekli olmadan, ödemiş olduğunuz miktarı çekebilme istiyorsanız bunun için bazı koşulları taşıyor olmanız gerekmektedir.

SSK’dan Birikmiş Paranın Çekilebilmesi Koşulları

Sigorta başlangıç tarihinden itibaren gerekli olan emeklilik yaş şartını sağlamış olmanıza rağmen prim günü ve sigortalı suresini tamamlayamadığınızdan SGK tarafından emekli maaşı bağlanılmadı ise sigortadan paranızı alma hakkına sahip olursunuz. Size verilen bu hakla yatırmış olduğunuz SSK primleri veya bağ-kur primlerinin iadesini sağlayabilirsiniz.

SSK’da Biriken Para Nasıl Alınır?

SSK birikmiş paranızı almak istiyorsanız emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekmektedir. Fakat prim günü ve sigortalılık süresi eksikliğinden dolayı emekli olamıyor olmanız gerekmektedir. Yani SSK’da biriken paranızı almak için yaş şartını sağlıyor olup prim günü şartını sağlıyor olmamanız gerekmektedir. Bunun için yazılı talepte bulunarak toplu sigorta para alma hakkından yararlanılabilir.

Eğer ki yaş haddini doldurduktan sonra prim günü doldurmaya imkânımız yok ise emeklilik hakkınızdan vazgeçebilir bu sayede SSK birikmiş paranızı alabilirsiniz.

SSK’da Biriken Paramı Çekebilmek İçin Nereye Başvurmalıyım?

Son çalıştığınız iş yerinde bağ-kur kapsamında sigortalı iseniz, bağ-kur dosyanızın bulunduğu SGK’ya Eğer SSK ile çalışıyor olmanız durumunda iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna, eğer Emekli Sandığı ile çalışıyor iseniz Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı Ankara adresine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için dilekçe ve kimlik fotokopisi götürülmesi yeterlidir.

Başvuru Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

SGK’dan birikmiş paranızı alabilmek için dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi internet üzerinden taslak olarak indirerek Word programı ile kolaylıkla yazabilirsiniz. Veyahut dilekçe örneklerine bakarak kendi el yazınız ile dilekçe oluşturabilirsiniz.

SSK’da Birikmiş Para Nasıl Hesaplanır?

SSK’da ne kadar birikmiş param var? Diye merak ediyorsanız bunun hesaplanması için herhangi bir uygulama henüz gerçekleştirilmedi. Fakat yatırmış olduğunuz primler üzerinden hesaplama yapılabilir

Alttaki içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Sigortasız Çalışan İşçilerin Hakları Nelerdir?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu