Hibe

Üniversite Öğrencilerine 7800 TL Burs İmkanı

YÖK tarafından yapılan açıklamada öğrencilere verilecek olan bursların 300 TL’den başlayacağı ve 7800 TL’ye kadar burs imkânı sunulacağı açıklandı. Üniversiteler asgari ücretin yaklaşık üç katı olacak şekilde öğrencilere burs desteği sağlayacak. Ayrıca YÖK tarafından alınan kararla vakıf üniversitelerinde %10 oranındaki tam burslu öğrenci sayısının %15’e çıkarıldığını da belirtti. 

6 Ağustos ile 14 Ağustos tarihleri arasında üniversite tercihlerinin tamamlanmasının ardından yüksek puan ve sıralama elde eden adaylara çok yüksek ücretli bursların verilmesi bekleniyor. Bu yüksek ücretli burslar sayesinde öğrenciler neredeyse bir işte çalışıyormuşçasına burs imkânına sahip olacaklar. 

Alınan bu burslar sayesinde öğrencilerin beslenme, barınma, sosyal ihtiyaçlar ve dahi yol masraflarını bile karşılama imkânı bulmalarını sağlayacak. Peki, 7800 TL olan bu burs imkânından kimler faydalanabilir? 7800 TL’lik burstan yararlanmak isteyen üniversite adaylarının oldukça iyi sıralamalar yapmaları gerekiyor. İlk 1000’de ya da 10.000’de bulunan adaylara bu bursun çıkma ihtimali ise daha yüksek.

7800 TL’lik Burs İle Öğrenciler Neler Yapabilirler? 

Günümüzde asgari ücretin bile 2.500 TL bandına zorla ulaştığı biliniyor. Asgari ücretin neredeyse üç katından fazla olan bu burs ile bireylerin sosyal ve ekonomik anlamda oldukça rahat etmeleri bekleniyor. Bu burstan yararlanan öğrencilerin öncelikli olarak barınma sorunu çözmek isteyecekleri söylenebilir. 

Barınma sorunu çözen bireylerin ise diğer yapmak isteyeceği işleri daha rahat bir şekilde ayarlama fırsatına sahip olabileceklerini söylemek mümkün. Okuldan istenen kitaplar, okula ulaşım ücreti, yemek masrafı, dil öğrenmek için gidilmek istenen kursun fiyatının ödenmesi vb. gibi birçok alanda öğrenciye bu bursun yardımcı olması bekleniyor. 

Gezerek Görerek Öğrenme İmkânı

Aldığı bursu biriktiren öğrencilerin sosyal hayatlarında da oldukça hareketlilik olması beklenir. Bursunu biriktiren öğrenciler istediği yerleri gezme fırsatından da yararlanabilir. Bu sayede bireyler hayatlarına sosyal anlamda da birçok şey katma fırsatı bulurlar.

Aileden Para Almadan Okuma İmkânı

Üniversite okuma hayali kuran öğrencilerden bazıları ailelerine yük olmadan hem çalışmak hem de okumak isterler. 7800 TL’lik burs desteğinden yararlanan öğrencilerin ailelerinden bir kuruş para almadan okullarını tamamlayacak olmaları da bu bursun ne kadar iyi imkânlar sunduğu gözler önüne sermekte.

Kredi ve Hibeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu